BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM
Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszék

DREAMS

Pályázati azonosító: 2024-1.2.1-HE_PARTNERSÉG-2024-00011

Projekt címe magyarul: Méltányos és hozzáférhető átalakulás elősegítése a 15 perces város koncepciójának megfelelően

Projekt címe angolul: Driving Equitable and Accessible 15 Minute Neighbourhood Transformations summary

Támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap

Kedvezményezett: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet (KTI), Budapest Főváros XVII. kerület Rákosmente Önkormányzata (Rákosmente)

Konzorciumi partnerek: University of Twente (UT), The University of Natural Resources and Applied Life Sciences, Vienna (BOKU), Vrije Universiteit Brussel (VUB), Université Gustave Eiffel (UGE), Technische Universität München (TUM), Institut Paris Region (IPR), Vienna University of Technology (MOVE), Mobyome, Mpact, Hogeschool Utrecht

Projekt kezdete: 2024.01.01.

Projekt vége: 2026.12.31.

Támogatás összege: 113.975.978 Ft

Támogatás mértéke: 95.37%

 

A DREAMS projekt célja annak vizsgálata, hogy a közösen tervezett felhasználó központú mobilitási szolgáltatások és flexibilis csomópontok hogyan járulnak hozzá a hozzáférhető, fenntartható és inkluzív 15 perces városrészek kialakításához európai városokban és régiókban. A projekt több helyszínen valósít meg pilotot: Budapesten, Brüsszelben, Münchenben, Párizsban, Utrechtben és Bécsben. A megvalósítás során első lépésként egy átfogó összehasonlító elemzést valósítunk meg a 15 perces városi életmód lehetőségeiről a kiválasztott régiók alacsony és közepes sűrűségű külvárosaiban. Ezután új üzleti modelleket és stratégiai keretrendszereket fejlesztünk és tesztelünk megosztott mobilitási szolgáltatások és flexibilis csomópontok tekintetében a kijelölt területeken. A projekt során hatékony döntéstámogató eszközt tervezünk és alkalmazunk mobilitási szolgáltatások és flexibilis csomópontok együttes létrehozására és hatásvizsgálatára a pilot helyszíneken. Továbbá megvizsgáljuk a mobilitási szolgáltatások és flexibilis csomópontok szolgáltatásait, elérhetőségét és szélesebb körű társadalmi hatásait. Végül szakpolitikai ajánlásokat adunk a fenntartható és inkluzív városi közlekedés megvalósításához a 15 perces városok koncepciójának megfelelően a közösen létrehozott és felhasználó központú mobilitási szolgáltatásokkal, flexibilis csomópontokkal és új üzleti modellek felhasználásával.

A 15 perces város (15mC) koncepció célja, hogy aktív közlekedési módok használatával hatékonyabb hozzáférést biztosítson az alapvető szolgáltatásokhoz és a lakosság napi szükségleteihez, illetve támogassa a fenntarthatóságot, az élhetőségét és az egészségi állapotát a lakosság körében. A 15mC koncepció a világ számos városában napirenden van, azonban jelentős hiányosságok vannak a koncepció megvalósítása során a legjobb gyakorlatok megtalálásában, elsősorban a fenntartható és élhető városi átmenet elérésében a sűrűn beépített városközpontokon kívül. A DREAMS projekt ezeket a hiányosságokat orvosolja, amelyek a 15mC városrészek megvalósításával kapcsolatban lépnek fel a városi külterületeken. Jelenleg nem világos, hogy a megközelíthetőség és a rövid távolságok elve hogyan ültethető át a városi külterületekre, illetve az alacsony és közepes sűrűségű elővárosi területekre. Ezeken a helyszíneken számos tevékenység és szolgáltatás (pl. vásárlás és egészségügyi ellátás) elérhetősége alacsony, a megosztott mobilitási szolgáltatások üzleti modelljei pedig problémásnak bizonyulnak, mivel a sűrű városi területekhez képest alacsonyabb az utazási igény. Jelenleg nincs egyetértés arról, hogy az emberek hogyan vélekednek a szolgáltatásokhoz és tevékenységekhez való hozzáférésükről a külvárosi negyedekben, és milyen lehetőségek vannak a jelenleg autók által uralt utazási szokások fenntartható közlekedési módok felé történő megváltoztatására vagy az utazási igény csökkentésére. Éppen ezért a DREAMS projekt fő célja annak vizsgálata, hogy a közösen tervezett felhasználó központú mobilitási szolgáltatások és flexibilis csomópontok hogyan járulnak hozzá a hozzáférhető, fenntartható és inkluzív 15mC városrészek kialakításához európai városokban és régiókban.

A pilotok során olyan megoldásokat fogunk azonosítani, amelyek segítik a hozzáférhető, fenntartható és befogadó városi külterület kialakítását. A DREAMS projektben meg fogjuk vizsgálni az alábbi szolgáltatásokhoz kapcsolódó forgatókönyvek lehetséges hatásait: multimodális mobilitási csomópontok, rugalmas tevékenységi csomópontok, igényvezérelt szolgáltatások, autómegosztás és megosztott mikromobilitás. A transzferabilitás és az összehasonlíthatóság miatt a legtöbb szolgáltatást több helyszínen is kiértékeljük, amihez teljesítménymutatókon alapuló hatásvizsgálati keretrendszert fogunk kidolgozni a pilot helyszínekkel közösen létrehozott forgatókönyvek eredményeinek alapján. A beavatkozások gyakorlati, szabályozási és stratégiai szempontú megvalósíthatóságát kvalitatív interjúk segítségével is értékeljük. Végül szintetizáljuk és összehasonlítjuk a pilot helyszíneken elért eredményeket egy interaktív tudásplatformon, amely szakpolitikai ajánlásokkal és iránymutatásokkal segíti a döntéshozók munkáját, illetve oktató anyagokkal segíti a szakembereket is. A projekt több helyszínen valósít meg pilotot: Budapesten, Brüsszelben, Münchenben, Párizsban, Utrechtben és Bécsben. A DREAMS eredményivel könnyebben megvalósítható lesz az átmenet a kooperatív, versenyképes és fenntartható mobilitás új korszakába a 15mC városrészek számára.

 

DREAMS nemzetközi weboldal: https://www.dreams15mc.eu/