BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM
Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszék

BSc záróvizsga


A záróvizsgára bocsátás feltétele a mintatantervben rögzített valamennyi tantárgy, beleértve a szabadon választott tantárgyakat is (minimum 210 kreditpont), valamint minden, a tanterv szerinti kritérium feltétel (2 félév testnevelés, 6 hét szakmai gyakorlat) teljesítése és a szakdolgozat beadása. A záróvizsgára a hallgatónak jelentkeznie kell a Neptunban (ügyelve a Tanszék nevének helyes kiválasztására), a Tanszéken pedig a záróvizsga-felelősnél (Soltész Tamás).

A záróvizsga a szakdolgozat védéséből és három tantárgy vagy tantárgycsoport vizsgájából áll. (A több féléven át oktatott, azonos elnevezésű tantárgyakat lehet egy tantárgycsoportnak tekinteni, pl. Közl. információs rendszerek I. és II.) A vizsgatárgyakat a hallgató a szakdolgozat-készítés kezdetekor választhatja ki, a dolgozat témaköréhez illeszkedően. A tantárgyak kiválasztásának szabályai:

  • nem tartozhatnak ugyanahhoz a modulhoz (pl. csak szakos vagy csak szakirányos tárgyak),
  • együttes kreditértékük minimum 15 pont kell, hogy legyen,
  • a háromból legalább kettőnek a Tanszék által oktatott tárgynak kell lennie.

A tárgyak félévi követelményeire vonatkozóan nincs előírás (vizsgás vagy évközi jegyes tárgy is lehet). A Tanszék által ajánlott vizsgatárgy-hármasok az oldal alján lévő érhetők el.

A záróvizsga-tételsorok általában az egyes tantárgyak saját oldalán érhetők el; ezekkel kapcsolatban a tantárgyfelelősök, ill. az előadók tudnak további felvilágosítást adni.

A záróvizsga-időszak a vizsgaidőszak utolsó két hete; őszi félévben ezen kívül – az MSc-re való jelentkezés határideje miatt – a vizsgaidőszak első januári hete is.

A záróvizsga-beosztás a záróvizsga tárgyaktól és a bizottságok összetételétől függ, azon változtatni nem lehet. A végleges vizsgabeosztást a Tanszék a honlapon hozzáférhetővé teszi. A kiírást a saját érdekében mindenki kísérje figyelemmel, mert a vizsga időpontjáról a hallgatók külön személyes értesítést nem kapnak!

A záróvizsga lebonyolítása

A záróvizsga két részből áll: a szakdolgozat védéséből és a záróvizsga tárgyakból tett szóbeli vizsgából. A záróvizsga tantárgyak a szakdolgozat feladatlapon szerepelnek, ezeket a tévedések elkerülése érdekében célszerű ellenőrizni! A kiírt vizsgatárgyakon változtatni nem lehet.

A záróvizsga előtti napokban a hallgatónak meg kell kapnia a szakdolgozat bírálat egy példányát, hogy a védésre fel tudjon készülni. Megvédeni csak olyan dolgozatot lehet, amely – az összefoglalóval együtt – legalább 2 nappal a vizsga előtt fel lett töltve a diplomaterv-portálra, a nyomtatott példány pedig (aláírt értékelő lappal és bírálattal együtt) le lett adva a témavezetőnél vagy a záróvizsga jegyzőjénél.

A szakdolgozat ismertetésére és védésére úgy kell felkészülni, hogy az mintegy 10-12 percig tartson és elsősorban a hallgató saját munkáját, eredményeit emelje ki.

A záróvizsga lebonyolításáról a tanszéki konzulens ad további információt, illetve ő nyújt segítséget a szakdolgozat védésére való felkészüléshez. A záróvizsgán tábla és projektor mindig rendelkezésre áll. Amennyiben a szakdolgozat ismertetéséhez valamilyen speciális szoftverre is szüksége van a hallgatónak, igényét legkésőbb a védés előtt 2 munkanappal jelezze. A záróvizsga jegyzőkönyv vezetője (jegyző) gondoskodik a felszerelésekről, de a technikai problémák megelőzése érdekében az elkészített prezentációt és programot feltétlenül ki kell próbálni a vizsga előtt a megfelelő számítógépen. Ennek lehetőségéről a jegyző ad tájékoztatást.

A záróvizsga kezdete előtt 15 perccel minden aznapra beosztott hallgatónak az alkalomhoz illő öltözetben meg kell jelennie, függetlenül a vizsgázók kiírt sorrendjétől. A vizsgázók sorrendjét, és a záróvizsga befejezésének várható időpontját a vizsgabizottság elnöke a vizsga kezdetekor hirdeti ki. A záróvizsga eredményhirdetésére az aznapra beosztott összes hallgató vizsgájának befejezése után kerül sor, amelyen minden hallgatónak jelen kell lennie.

Az oklevél minősítése

Az oklevél eredményét az a), b), és c) részeredmények összegeként kell kiszámítani:

  1. )  a teljes tanulmányi időszakban megszerzett súlyozott tanulmányi átlag 0,5-tel szorozva,
  2. )  a szakdolgozat érdemjegye 0,3-mal szorozva,
  3. )  a záróvizsga érdemjegyeinek átlaga 0,2-vel szorozva.

 A sikeres záróvizsga után kérésre a KTH igazolást állít ki az oklevél megszerzéséről, így az a diploma átvétele előtt is igazolható. Aki a záróvizsga idején nem rendelkezik még az előírt nyelvvizsgával, az annak megszerzése után kaphatja meg az oklevelet.

Ajánlott záróvizsga-tárgyhármasok

A 2016 óta indult képzések esetén:

A 2016 előtt indult képzések esetén: